Notice: add_custom_background is deprecated since version 3.4.0! Use add_theme_support( 'custom-background', $args ) instead. in /customers/2/9/f/swedenkickboxing.se/httpd.www/wp-includes/functions.php on line 3830 Notice: add_custom_image_header is deprecated since version 3.4.0! Use add_theme_support( 'custom-header', $args ) instead. in /customers/2/9/f/swedenkickboxing.se/httpd.www/wp-includes/functions.php on line 3830 Notice: The called constructor method for WP_Widget in FacebookLikeBoxWidget is deprecated since version 4.3.0! Use
__construct()
instead. in /customers/2/9/f/swedenkickboxing.se/httpd.www/wp-includes/functions.php on line 3893 Notice: The called constructor method for WP_Widget in Tribe_Image_Widget is deprecated since version 4.3.0! Use
__construct()
instead. in /customers/2/9/f/swedenkickboxing.se/httpd.www/wp-includes/functions.php on line 3893 Notice: The called constructor method for WP_Widget in spider_calendar is deprecated since version 4.3.0! Use
__construct()
instead. in /customers/2/9/f/swedenkickboxing.se/httpd.www/wp-includes/functions.php on line 3893 Notice: The called constructor method for WP_Widget in upcoming_events is deprecated since version 4.3.0! Use
__construct()
instead. in /customers/2/9/f/swedenkickboxing.se/httpd.www/wp-includes/functions.php on line 3893 Notice: The called constructor method for WP_Widget in Weaver_Widget_Text is deprecated since version 4.3.0! Use
__construct()
instead. in /customers/2/9/f/swedenkickboxing.se/httpd.www/wp-includes/functions.php on line 3893 Notice: The called constructor method for WP_Widget in Weaver_Widget_Login is deprecated since version 4.3.0! Use
__construct()
instead. in /customers/2/9/f/swedenkickboxing.se/httpd.www/wp-includes/functions.php on line 3893 SM 2017 |

SM 2017

För att vara kvalificerad att delta på SM 2017 måste man ha tävlat i kickboxning sedan SM 2016. Kickboxningstävlingen måste vara sanktionerad av SKF (svenska kickboxningsförbundet) eller av utländskt förbund som är medlem i WAKO. Fightern måste representera en förening som är medlem i SKF. Om en fighter blivit diskad kan denne inte tillgodoräkna sig någon match i tävlingen. Tävlingskort är obligatoriskt vid deltagande i SM.

Fighters som är kvalificerade i LK/K1 kan om de vill istället delta i KL men inte tvärt om.

Ett SM guld kommer att vara krav för att få en plats i landslaget men ett SM guld garanterar inte en plats i landslaget.

Saknas något namn? Kontakta förbundet snarast! info@swedenkickboxing.se

 

Herrar LK/K1 (18 fighters)

Abdel Alsehrawi               Göteborgs kickboxningsklubb
Andreas Söderberg         Östersunds Kampsportsförening
Artemiy Chernin              Olympia Kampsportcenter
Dennis Hildago                Kalvhagens Box Center
Elvin Causevic                 Fighter Kickboxningsförening
Gabriel Tutak                   Masters Gym Kick och Thaiboxning
Johan Ängeflo                 Östersunds Kampsportsförening
Martin Koll                         Fighter Kickboxning
Mehmet Kaya                   Kampsportstadion
Michael Brilling                Tyresö Fightcenter
Nils Widlund                     Södermalms Shaolin
Oliver Axelsson                Heavy Hands Muay Thai Jönköping
Patrik Andersson             Kungsbacka Fight Team IF
Pontus Thor                      Jönköpings Kick & Boxningsklubb
Pär Andersson Lind        Fight Club Ängelholm
Ramin Niyazi                    Fight Club Ängelholm
Tobias Sjöholm                Garuda Muay thai Förening
Qais Noor                          Gladiator Olofström

Herrar KL (83 fighters)
Abbas Hosiene           Kalvhagens Box Center
Afzal Khambarzada     Kalvhagens Box Center
Ahmed Alobaidy              Fighter Kickboxningsförening
Aleksey Borisovich Makarov, Furulunds Kickboxnings
Alex Bring Palm               Fight Club Ängelholm
Alexander Holmér           Göteborgs Kickboxningsklubb
Ali Heidari                   Kalvhagen Sthlm
Ali Nissi                       Kalvhagens Box Center
Amir Hussein Mirzai        Furulunds Kickboxnings klubb
Andreas Frick                   Fight Club Ängelholm
Andreas Frisk                   Fight Club Ängelholm
Andreas Johansson       Kungsbacka Fight Team IF
Andrzej Glosniak             Göteborgs kickboxningsklubb
Anton Wall                        Fight Club Ängelholm
Christian Dudek               Ironman Kickboxningsklubb Majorna
Dan Cohen                       Kampsportstadion
Daniel Södling                 Fighter Kickboxningsförening
Dennis Hidalgo                Föreningen Kalvhagens Box Center
Dinny Erdin                      Kalvhagens Box Center
Eduard Artenyan             Kampsportstadion
Emil Hossen                     Garuda Muay thai Förening
Erik Westman                   Kampsportstadion
Filip Hermansson            Fight Club Ängelholm
Flamor Spahija           Kalvhagens Box Center
Fredrik Carlsson          Kampsportstadion
Fredrik Lagerkvist       Kampsportstadion
Gabriel Duke               Kampsportstadion
Gabriel Wallin             Kungsbacka Fight Team
Herman Månsson       Kalvhagen Sthlm
Isathulla Armani          Kalvhagens Box Center
Jakob Lycken              Kalvhagen Sthlm
Jan Innafors                     Kampsportstadion
Jesper Arvidsson            Fight Club Ängelholm
Jevgenij Gustavsson      Kampsportstadion
Jim Farenium                   Jönköpings Kick och Boxningsklubb
Joel Bergstedt                  Östersunds Kampsportsförening
Johan Edberg                  Göteborgs Kickboxningsklubb
Johannes Pelinka           Skurups Kick & Boxningsklubb
John Lindell                      Kalvhagens Box Center
John Westerlund             Jönköpings Kick och Boxningsklubb
Jonas Folestam           GAK Enighet
Jonas Olsson                   Real Fighter
Jonatan Wede                  Furulunds Kickboxningsklubb
Jonathan Da Silva Larsson, Kungsbacka Fight Team IF
Joseu Marroquin         Kalvhagens Box Center
Kim Lillé Föreningen      Kalvhagens Box Center
Magnus Leander         Kalvhagen Sthlm
Marcus Forsberg             Fight Club Ängelholm
Marcus Johansson         Kungsbacka Fight Team
Martin Hjelmström           Jönköpings Kick och Boxningsklubb
Mattias Schoug               GAK Enighet
Mats Ljungström              Fight Club Ängelholm
Mikael Andrén                 Fighter Kickboxning
Mikael Svensson             Kungsbacka Fight Team IF
Nahuel Treuquepan Pozo, Fighting Spirit Kickboxningsklubb
Nicklas Bricknall              Kungsbacka Fight Team IF
Niklas Eberstein               Östersunds Kampsportsförening
Ola Jarvi                            Furulunds Kickboxnings klubb
Oscar Andersson         Göteborgs Kickboxning
Patrik Andersson         Kungsbacka Fight Team
Per Larsson                Fighting Spirit
Peter Ytterström          Kalvhagen Sthlm
Peter Rietveld                  Fight Club Ängelholm
Petter Bergström             Kungsbacka Fight Team
Petter Narvefors              Kalvhagens Box Center
Quang Tran                      Göteborgs kickboxningsklubb
Rahmatullah Jafari          Kalvhagens Box Center
Ramin Niyazi                    Fight Club Ängelholm
Reza Haidare                   Kungsbacka Fight Team IF
Roger Eriksson                Top Hat Idrottsförening
Robin Askelöf             Kalvhagen Sthlm
Rojvan Qasim                  Skurups Kick & Boxningsklubb
Saed Abbas                      Kalvhagens Box Centerebastian Rodriguez      Fight Club Ängelholm
Staffan Dahlberg             Kampsportstadion
Stefan Annell                   Kampsportstadion
Taher Haidari                   Kalvhagens Box Center
Tarek Tabchi               Kalvhagens Box Center
Timmy Jonsson           Kalvhagens Box Center
Tobias Nyman                 Kalvhagens Box Center
Tom Augustsson Thomasson, Fight Club Ängelholm
Tor Alsén                          Ironman Kickboxningsklubb Majorna
Viktor Andersson        Kalvhagen Sthlm

 Damer LK/K1 (4 fighters)
Carolina Bergman           Kungsbacka Fight Team IF
Jenny Broscheit               Fight Club Ängelholm
Malin Dahl                        Göteborgs Muay Thai
Zina Djelassi                     Masters Gym Kick & Thaiboxning

Damer KL (24 fighters)
Annie Åström                   Fighter Kickboxningsförening
Carolina Bergman           Kungsbacka Fight Team
Diana Darwich                 GAK Enighet
Emma Ankargren            Landskrona Kickboxning
Ella Palmgren                  Fight Club Ängelholm
Ida Malm Föreningen     Ironman club Kärra
Jeanette Larsson             Fighter Kickboxningsförening
Joanna Camacho            Göteborgs Kickboxningsklubb
Jonna Sundling               Jönköpings Kick och Boxningsklubb
Jonna Åkesson                Fight Club Ängelholm
Julia Karlsson                  Fighter Kickboxningsförening
Karin Grenestam             Fighting Spirit Kickboxningsklubb
Katarina Pettersson        Jönköpings Kick & Boxningsklubb
Kristina Nilsson               GAK Enighet
Lamija Handan                Top Hat Idrottsförening
Linnea Ekman                  GAK Enighet
Maja Thomhave               Kampsportstadion
Malin Stenbäck                Kampsportstadion
Maria Andersson             Fox Fight Club Mellerud
Maya Clavijo                     Fighting Spirit Kickboxningsklubb
Mia Gustavsson          Fox Fight Club Mellerud
Mona Salehi                Göteborgs Kickboxning
Sabina Sjöström         Kalvhagens Box Center
Sara Björk                   Kalvhagen Sthlm
Vassi Pispas               Kalvhagen Sthlm

 

Klubbvis 27 st

Fight Club Ängelholm 16 fighters

Alex Bring Palm
Andreas Frick
Andreas Frisk
Anton Wall
Ella Palmgren
Filip Hermansson
Jenny Broscheit
Jesper Arvidsson
Jonna Åkesson
Marcus Forsberg
Mats Ljungström
Peter Rietveld
Pär Andersson Lind
Ramin Niyazi
Sebastian Rodriguez
Tom Augustsson Thomasson

Fighter Kickboxning 8 fighters

Ahmed Alobaidy
Annie Åström
Daniel Södling
Elvin Causevic
Jeanette Larsson
Julia Karlsson
Martin Koll
Mikael Andrén

Fighting Spirit 4 fighters

Karin Grenestam
Maya Clavijo
Nahuel Treuquepan Pozo
Per Larsson

Fox Fight Club Mellerud 2 fighters

Maria Andersson
Mia Gustavsson

Furulunds Kickboxningsklubb 4 fighters

Aleksey Borisovich Makarov
Amir Hussein Mirzai
Jonatan Wede
Ola Jarvi

GAK Enighet 5 fighters

Diana Darwich
Jonas Folestam
Kristina Nilsson
Linnea Ekman
Mattias Schoug

 Garuda Muay thai Förening 2 fighters

Emil Hossen
Tobias Sjöholm

 

Gladiator Olofström 1 fighter

Qais Noor

 

Göteborgs Kickboxningsklubb 8 fighters

Abdel Alsehrawi
Alexander Holmér
Andrzej Glosniak
Joanna Camacho
Johan Edberg
Mona Salehi
Oscar Andersson
Quang Tran

 

Göteborgs Muay Thai 1 fighter
Malin Dahl

 Heavy Hands Muay Thai Jönköping 1 fighter
Oliver Axelsson

 Ironman Kickboxningsklubb Majorna 2 fighters
Christian Dudek
Tor Alsén

Ironman club Kärra 1 fighter
Ida Malm Föreningen

Jönköpings Kick & Boxningsklubb 6 fighters

Jim Farenium
Jonna Sundling
John Westerlund
Katarina Pettersson
Martin Hjelmström
Pontus Thor

 Kalvhagen Sthlm 9 fighters

Ali Heidari
Herman Månsson
Jakob Lycken
Magnus Leander
Peter Ytterström
Robin Askelöf
Sara Björk
Vassi Pispas
Viktor Andersson

Kalvhagens Box Center 18 fighters

Abbas Hosiene
Afzal Khambarzada
Ali Nissi
Dennis Hildago
Dinny Erdin
Flamor Spahija
Isathulla Armani
John Lindell
Joseu Marroquin
Kim Lillé Föreningen
Petter Narvefors
Rahmatullah Jafari
Sabina Sjöström
Saed Abbas
Taher Haidari
Tarek Tabchi
Timmy Jonsson
Tobias Nyman

Kampsportstadion 13 fighters

Dan Cohen
Eduard Artenyan
Erik Westman
Fredrik Carlsson
Fredrik Lagerkvist
Gabriel Duke
Jan Innafors
Jevgenij Gustavsson
Maja Thomhave
Malin Stenbäck
Mehmet Kaya
Staffan Dahlberg
Stefan Annell

Kungsbacka Fight Team IF 10 fighters

Andreas Johansson
Carolina Bergman
Gabriel Wallin
Jonathan Da Silva Larsson
Marcus Johansson
Mikael Svensson
Nicklas Bricknall
Patrik Andersson
Petter Bergström
Reza Haidare

Landskrona Kickboxning 1 fighter
Emma Ankargren

 Masters Gym Kick och Thaiboxning 2 fighters
Gabriel Tutak
Zina Djelassi

 Olympia Kampsportcenter 1 fighter
Artemiy Chernin

 Real Fighter 1 fighter
Jonas Olsson

 Skurups Kick & Boxningsklubb 2 fighters
Johannes Pelinka
Rojvan Qasim

 Södermalms Shaolin 1 fighter
Nils Widlund

 Top Hat Idrottsförening 2 fighters
Lamija Handan
Roger Eriksson

Tyresö Fightcenter 1 fighter
Mickael Brilling

 Östersunds Kampsportsförening 4 fighters
Andreas Söderberg
Johan Ängeflo
Joel Bergstedt
Niklas Eberstein

 

Tävlingar

Fight 57, Ängelholm, 4/5-16

World Cup Hungary, Budapest,

Fight Night, Bergen 27/8-16

Nordic Open, Köpenhamn, 24/9-16

WAKO K1 European Cup, Prag, 24/9-16

Scandinavian Open, Oslo, 1/10-16

First Fight 58, Ängelholm, 8/10-16

EM, Maribor, 29/10-16

DM Väst, Göteborg, 5/11-16

Fight 59, Ängelholm, 19/11-16

Kalvhagen Open. Stockholm, 3/12-16

Norges Cup, Trondheim 28/1-17

Danish Open, Ålborg, 28/1-17

Fight 60 Big Bang, Ängelholm, 4/2-17

 

 

Comments are closed.